foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zespół Szkół w Strzegomiu ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom sekretariat@zsstrzegom.pl (74)6494870

Zespół Szkół w Strzegomiu

"Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia"

Bolko (Bolesław) II Mały (Świdnicki)

Bolko (Bolesław) II Mały (Świdnicki) (ur. pomiędzy 1309 a 1312 rokiem, zm. 28 lipca 1368) – książę świdnicki od 1326, jaworski od 1346, łużycki od 1364 roku, książę na połowie Brzegu i Oławy od 1358, książę siewierski od 1359, książę na połowie Głogowa i Ścinawy od 1361 roku. Ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku.

Bolko II Mały
Rodzice:
 

Bernard Stateczny Kunegunda, córka Władysława Łokietka

Życie: 
1309/1312 - 28 VII 1368

Małżeństwa: 
1338 - 1368: Agnieszka, córka Leopolda I Habsburga, księcia austriackiego

Potomstwo: 
Elżbieta (? - po 1401) - istnienie niepewne, syn (przed 1368) - istnienie niepewne; wspomina o nim tylko XVI-wieczny śląski kronikarz Joachim Cureus

Panowanie:
1326-1343/45: Świdnica (formalne współrządy)
1343/45-1346: Świdnica
1346-1358: Jawor, Lwówek Śląski, Świdnica
1358-1359: Jawor, Lwówek Śląski, Świdnica, połowa Brzegu i Oławy
1358-1368: Złotoryja (książę zastawny)
1359-1368: Jawor, Lwówek Śląski, Siewierz, Świdnica, połowa Brzegu i Oławy

Krótka charakterystyka sylwetki wg Kroniki Jana Długosza:

"Stały i niezachwiany w wierności dla Polski, bo kiedy wszyscy inni książęta śląscy poodrywali się od Królestwa Polskiego i przyjęli jarzmo czeskie, on sam pozostał tylko wiernym królowi polskiemu i królestwu, uważając to za głupotę i szaleństwo, żeby własnych porzucić, a przedkładać raczej czeskich królów."

Ciekawy szczegół w czasie panowania:

Kronika książąt polskich opisuje epizod z wojny z Czechami w 1348 roku: podczas odbijania twierdzy w Kamiennej Górze Bolko użył fortelu: swoich zbrojnych przebrał za kupców i pod pozorem karawany kupieckiej wprowadził w obręb murów. Część zbrojnych pochowała się ponadto w wozach z sianem. Zaskoczenie było całkowite...


Linki i inne źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bolko_II_Ma%C5%82y
2. https://www.poczet.com/bolkoii.htm

I Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół w Strzegomiu
z lat 1947-2007
23 września 2017


PROGRAM UROCZYSTOŚCI w dniu 23.09.2017r.:
 
08.00 - 12.00 Rejestracja absolwentów w szkole
08.30             Otwarcie Zjazdu. Uroczystość nadania imienia szkole (dziedziniec)
09.30             Serwis kawowy i poczęstunek
10.15             Przemarsz do Bazyliki Mniejszej pw. Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu
11.00             Msza Święta
12.30             Przemarsz do Strzegomskiego Centrum Kultury (ul. Paderewskiego 36)
13.00             Akademia z okazji Jubileuszu 70-lecia szkoły
15.00             Spotkanie absolwentów z nauczycielami w Zespole Szkół w Strzegomiu:
                           wspólne grillowanie, poczęstunek w budynku głównym
17.00             Zakończenie I części Zjazdu
19.00             Bal Absolwentów-Strzegomskie Centrum Kultury II (Restauracja Bohun)
                           (wejście na bal z osobnym karnetem) 

Szanowni Państwo!

Ze względu na niekompletność oraz nieaktualność dokumentacji adresowej naszych Absolwentów nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich Państwa.

Zainteresowanych Naszym Zjazdem serdecznie zapraszamy do siedziby szkoły po odbiór zaproszeń.

(kliknij w dokument powyżej w celu powiększenia pliku .pdf)

I. Formularz zgłoszeniowy jest TUTAJ (plik w formacie .pdf - wersja do wydruku i wypełnienia)

II.Formularz elektroniczny jest TUTAJ (rejestracja elektroniczna uczestników)

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO); poniżej informacja do zapoznania się:

Przeczytaj, jak przetwarzamy Twoje dane

Tożsamość administratora

Administratorem Danych Osobowych jest
Zespół Szkół w Strzegomiu
ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom

Dane kontaktowe administratora

Z administratorem można się skontaktować pisząc adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pisemnie (pocztą tradycyjną) na adres siedziby administratora.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych jest
Wojciech Chudziński, tel. 666 385 726
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.

Cele przetwarzania i podstawa prawna przetwarzania

Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu realizacji obowiązku prawnego o którym mowa w art. 9 ust. 4 pkt 3) oraz art. 9 ust. 4 a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Odbiorcy danych lub kategorie odbiorców danych

Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenie administratora.

Okres przechowywania danych

Dane będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji zadań Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Prawa podmiotów danych

Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, o którym mowa powyżej.

Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych w państwie członkowskim Pani / Pana zwykłego pobytu, miejsca pracy lub miejsca popełnienia domniemanego naruszenia.

Biuro Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO)
Adres: Stawki 2, 00-193 Warszawa
Telefon: 22 531 03 00

Informacja o dobrowolności lub obowiązku podania danych

Podanie przez Panią/Pana danych osobowych niezbędne, do stworzenia stron Biuletynu Informacji Publicznej, o których mowa w ust. 2, oraz przetwarzania informacji publicznych, w tym ich przeszukiwania według kryteriów przedmiotowych i podmiotowych.

Klauzule informacyjne

MONITORING WIZYJNY
.pdf

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
dla pracowników, osób wykonujących umowy cywilnoprawne
oraz odbywających staż lub praktykę
.pdf

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
dla kandydatów do pracy
.pdf

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
dla rodziców, prawnych opiekunów i uczniów
.pdf

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie do życia we współczesnym świecie, do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół proponuje przyszłym pierwszoklasistom – absolwentom szkół podstawowych naukę w następujących zawodach:

 

TECHNIKUM

TECHNIK INFORMATYK – to propozycja dla pasjonatów informatyki, komputerów, programowania i wszystkiego, co niesie ze sobą multimedialny i wirtualny świat. Zajęcia lekcyjne odbywają się w trzech nowych, bardzo dobrze wyposażonych pracowniach: systemów i sieci operacyjnych, aplikacji internetowych, baz danych i grafiki komputerowej, a także w pracowni programowania i urządzeń techniki komputerowej.

Już po pierwszej klasie w miejsce wielu przedmiotów ogólnokształcących pojawiają się przedmioty zawodowe rozwijające pasje, umiejętności i zainteresowania przyszłych informatyków. To na przykład zajęcia z programowania, systemów komputerowych czy grafiki komputerowej.

Ukończenie Technikum Informatycznego daje w przyszłości możliwość podjęcia atrakcyjnej i ciekawej pracy, a umiejętność składania i naprawiania sprzętu komputerowego, administrowania bazami danych czy projektowanie stron internetowych to niewątpliwie umiejętności bardzo przydatne i praktyczne.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie  Technik Informatyk składa się z dwóch odrębnych kwalifikacji. Pierwsza to montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń i sieci peryferyjnych, a druga to programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi oraz bazami danych. Zdanie obydwu daje uczniowi tytuł Technika Informatyka.

TECHNIK HANDLOWIEC – branża handlowa cały czas potrzebuje pracowników ze średnim wykształceniem. I to osobom, które właśnie z handlem wiążą swoją przyszłość, proponujemy naukę w tym zawodzie. Jednak warto wiedzieć o tym, że ukończenie Technikum Handlowego nie ogranicza tylko do pracy na kasie w  sklepie. Nasi absolwenci pracują dziś w hurtowniach, instytucjach kontroli handlu, magazynach, są pracownikami średniego szczebla kierowniczego albo otwierają własną działalność handlową.

Podczas zajęć lekcyjnych i praktyk zawodowych młodzież uczy się sporządzania pism i dokumentacji finansowej, rozliczania działalności gospodarczej, posługiwania się komputerowymi programami handlowymi, a także uczy się języka obcego branżowego, co znacznie ułatwi przyszłe kontakty z kontrahentami.

TECHNIK EKONOMISTA – absolwenci tego kierunku mają bardzo szerokie możliwości zatrudnienia, ponieważ jest to zawód niezwykle elastyczny. Ekonomista może pracować w księgowości, kadrach, sekretariacie czy w działach handlowych. Nasi absolwenci pracują również w bankach, urzędach skarbowych, biurach rachunkowych, wielu prowadzi własną działalność, bo to właśnie już na poziomie technikum uczą się sporządzania dokumentów księgowych, prowadzenia rachunkowości, obsługi urządzeń biurowych, programów finansowo- księgowych, rozliczeń podatkowych, czy prowadzenia korespondencji biurowych.

Szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów w dwóch kwalifikacjach. Pierwsza to Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej a druga prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.

Zdanie obydwu daje tytuł Technika Ekonomisty.

TECHNIK GÓRNICTWA ODKRYWKOWEGO  – to propozycja dla osób, które wiążą swoją zawodową przyszłość z odkrywkowymi kopalniami kamienia, piaskowca, gliny  widzą siebie w roli sztygarów i pracowników średniego szczebla nadzoru górniczego. Nasi absolwenci znajdują również zatrudnienie w zakładach kamieniarskich, biurach projektów, jednostkach badawczych, przedsiębiorstwach geologicznych.

Tradycje górnicze mocno wpisują się w kalendarz życia szkoły, uczniowie każdego roku biorą udział w Święcie Granitu Strzegomskiego, wyjeżdżają na targi kamieniarskie do Poznania, uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych  i wycieczkach przedmiotowych do kopalni odkrywkowych w Polsce, a 4 grudnia wspólnie z pracodawcami świętują Barbórkę.

Uczniowie z klasy górniczej mają możliwość zdobycia dwóch kwalifikacji, pierwsza to eksploatacja złóż metodą odkrywkową, a druga to organizacja i prowadzenie eksploatacji złóż metodą odkrywkową. I jak w każdym Technikum, tak i tu, zdanie obydwu daje tytuł Technika Górnictwa Odkrywkowego.

Na podstawie art. 154 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020r. poz. 910) informujemy, że w Technikum w Strzegomiu obowiązują dwa języki nauczania: język angielski i język niemiecki.


BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

KLASA WIELOZAWODOWA  - to oferta dla osób, które mają już sprecyzowane swoje plany zawodowe i wiedzą, w jakim zawodzie chcą pracować. To właśnie w klasie wielozawodowej uczą się przyszli sprzedawcy, cukiernicy, fryzjerzy, stolarze, elektrycy i w zasadzie przedstawiciele wszystkich zawodów.

Nauka trwa trzy lata i obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne w szkole, jak i zajęcia praktyczne. W klasie pierwszej zajęcia szkolne są przez trzy dni, a w klasie drugiej i trzeciej przez dwa. W pozostałe dni uczniowie mają zajęcia praktyczne, które odbywają się u pracodawców, w zakładach, warsztatach, restauracjach, salonach fryzjerskich, piekarniach, sklepach. W szkole odbywają się tylko zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących, natomiast wiedzę z przedmiotów zawodowych uczniowie zdobywają podczas czterotygodniowych kursów zawodowych organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. Niewątpliwie atutem nauki zawodu bezpośrednio u pracodawców jest to, że młodzież szkolona jest przez mistrzów w swoim fachu, czas praktyk wliczony jest do stażu pracy, a często za zajęcia praktyczne uczniowie, którzy są pracownikami młodocianymi,  otrzymują wynagrodzenie finansowe.

Po ukończeniu szkoły absolwenci mogą przystąpić do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub wziąć udział w egzaminie czeladniczym organizowanym przez izby rzemieślnicze i zdobyć dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.

Na podstawie art. 154 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020r. poz. 910) informujemy, że językiem obcym, który jest językiem nauczania w Branżowej Szkole I stopnia w Strzegomiu jest język niemiecki.

W roku szkolnym 2021/2022 osobom dorosłym Zespół Szkół proponuje naukę w systemie zaocznym oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych kształconych w szkole oraz w Policealnej Szkole dla dorosłych w zawodzie technik administracji. Dla absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia proponujemy naukę w Szkole Branżowej II stopnia.

W roku 2015 Zespół Szkół otrzymał Nagrodę Ministra Gospodarki za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego, efektywną współpracę z pracodawcami w procesie kształcenia młodzieży na rzecz lokalnego rynku pracy.

Za zainteresowanie młodzieży biznesem i dobrą współpracę ze środowiskiem pracodawców Zespół Szkół został nagrodzony przyznanym szkole tytułem „Najaktywniejszej Szkoły 2016" prze Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie.

Zespół Szkół w Strzegomiu jest członkiem KLASTRA KAMIENIARSKIEGO i KLASTRA INVEST IN EDU

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STRZEGOMIU OFERUJE:

 • dobre i bezpieczne warunki do nauki,
 • wykwalifikowaną kadrę nauczycielską,
 • atrakcyjne zawody,
 • bezpłatne kursy,
 • zajęcia specjalistyczne w pracowniach przedmiotowych,
 • udział w praktykach zagranicznych w ramach Erasmus+: w krajach Unii Europejskiej
 • zdobywanie umiejętności praktycznej nauki zawodu w renomowanych firmach,
 • możliwość rozwijania zainteresowań,
 • konkursy i olimpiady przedmiotowe.

ZESPÓŁ SZKÓŁ POSIADA WIELOLETNIE TRADYCJE, wśród których wymienić należy organizację:

 • Dnia Przedsiębiorczości,
 • akcji pomocy dla Domu Dziecka „Salwador” z Wałbrzycha,
 • akcji „Młodzież czyta dzieciom”,
 • Dni Honorowego Krwiodawstwa,
 • programów edukacyjno-profilaktycznych, takich jak "Zdrowo - Walentynkowo"
 • rajdów turystycznych z okazji Światowego Dnia Turystyki,
 • święta branżowe w zawodach technicznych, np. „Barbórki” dla uczniów technikum górnictwa odkrywkowego, Dzień Handlowca dla uczniów technikum handlowego, Dzień Ekonomisty dla uczniów technikum ekonomicznego
 • prezentacji szkoły na Święcie Granitu Strzegomskiego,
 • wycieczki krajoznawcze i zawodoznawcze.

Uczniowie i rodzice oraz osoby dorosłe zainteresowane w/w ofertą edukacyjną mogą uzyskać informacje:
- w siedzibie szkoły lub pod nr telefonu 746494870.

.: ADRES I KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STRZEGOMIU
ul. Krótka 6
58-150 Strzegom
powiat: świdnicki
województwo: dolnośląskie

Sekretariat - (74) 649 48 70
sekretariat@zsstrzegom.pl

Księgowość - (74) 649 48 80
ksiegowosc@zsstrzegom.pl

Adres ESP (skrytki ePUAP)
/ZS_Strzegom
lub
/ZS_Strzegom/SkrytkaESP

NASZ
OFICJALNY KANAŁ

Google Maps:
50.958906,16.3430979

.: PROJEKTY

Szkoła uczestniczy w projektach

"Dlatego TU mieszkam"

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"
współfinansowanym ze środków
Unii Europejskiej

w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego

Modernizacja Kształcenia Zawodowego EFS

Staże i praktyki zagraniczne
dla osób kształcących się i szkolących zawodowo

Realizacja Programu Ekologicznego pt.
„Rozumiem i wdrażam zrównoważony rozwój w Gminie Strzegom”
w Zespole Szkół w Strzegomiu


Copyright © 2021 Zespół Szkół w Strzegomiu Rights Reserved.