Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
Zespół Szkół w Strzegomiu z inicjatywy pani Laury Rychlik – nauczycielki języka niemieckiego po raz kolejny przystąpił do organizacji obchodów Dnia Niemieckiego w szkole pod patronatem PNWM. Tegorocznej akcji Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży przyświecało hasło: „2getherformore”,czyli „razem po więcej”. W tym roku świętowaliśmy 25lecie podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z Niemcami.
18 czerwca 2016 młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu zorganizowała miejski festyn niemiecki „Nachbarschaft ohne Grenzen” („Sąsiedztwo bez granic”) łącząc swoją inicjatywę z obchodami Święta Strzegomskiego Granitu. Uczniowie ze swoją opiekunką przygotowali różnego rodzaju quizy na temat Niemiec – ich historii, geografii i kultury. Ponadto dostępne były ulotki informacyjne dotyczące organizacji PNWN oraz ankiety przeprowadzane wśród mieszkańców Strzegomia i niemieckich gości, którzy przybyli na festyn i na Święto Granitu.
Młodzież z II i III klasy Technikum Górnictwa Odkrywkowego była bardzo pozytywnie zaskoczona wynikami prowadzonych konkursów i ankiet. Okazuje się, że zarówno starszym, jak i młodszym Strzegomianom niemiecka kultura i historia nie są obce. Uczestnicy quizów dokładnie wiedzą nad jaką rzeką leży Berlin, jakie marki samochodów nie są produkowane w Niemczech czy też w jakim mieście znajduje się pałac Sanssouci. Większym problemem były daty związane z historią Niemiec, ale … no cóż – nikt nie wie wszystkiego.
Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród 60 przechodniów pokazały natomiast, że znacząca większość ( bo aż 58 osób) dobrze ocenia polsko-niemieckie sąsiedztwo i uznaje nasze dobre relacje za bardzo ważne dla Polski. 54 ankietowanych uznało, że chciałoby uczyć się języka niemieckiego, ponieważ jego znajomość znacznie pomaga w podejmowaniu pracy i kontaktach z naszymi sąsiadami.
A jak Polacy postrzegają Niemców? Na pytanie: „jakie cechy kojarzą się panu/pani z Niemcami” najczęstszą odpowiedzią było: „zdyscyplinowani”, „gościnni”, „pracowici”, „dobrze zorganizowani”. Do tych mniej pozytywnych należały: „trochę sztywni”, „mało elastyczni”.
Na naszym festynie również najmłodsi znaleźli coś dla siebie. Dla dzieci zostały przygotowane obrazki do pokolorowania w barwach czarnym, żółtym i czerwonym – kolorach niemieckiej flagi. Dla utrudnienia dzieci musiały pomalować prace wykałaczkami. Następnie każde dziecko pod opieką uczennic Zespołu Szkół podpisywało po niemiecku swój obrazek : der Hund, die Katze, das Pferd. Dzięki tej zabawie wielu rodziców, którzy towarzyszyli najmłodszym stwierdziło, że ich dziecko rozpocznie naukę języka niemieckiego.
W międzyczasie młodzież wspólnie z przechodniami prowadziła warsztaty, podczas których zastanawiano się nad możliwościami polsko-niemieckich działań. Na planszach pojawiły się następujące pomysły na wspólne projekty: wspólne bieganie po strzegomskich wzgórzach, polsko-niemiecki festiwal piosenki, wieczory kultury polsko-niemieckiej czy też wspólny blog młodzieżowy.
Każdy uczestnik quizu, ankiet czy też warsztatów otrzymał symboliczną nagrodę. Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży zapewniła kolorowe gadżety, które wręczono uczestnikom naszych zabaw: karty do gry, breloczki, naklejki, słuchawki, długopisy oraz wiele innych upominków z logo PNWM uświetniły akcję Zespołu Szkół i wprawiło wszystkich w dobry nastrój.
Akcja dała nam wiele satysfakcji. Zainteresowanie nią było bardzo duże i zmotywowało do podejmowania kolejnych przedsięwzięć związanych z zacieśnianiem więzi z naszymi sąsiadami. Dziękujemy PNWM za patronat i już dziś czekamy na następne pomysły na Dzień Niemiecki.