Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
Kamil Lewandowski finalista poprzedniej edycji Cybertron został zaproszony jako mentor, czyli gracz z poprzedniej edycji na tegoroczną wrześniową wersję cyfrowej rywalizacji, która odbyła się niedawno - w dniach od 25-27.09.2023r.
Hakerzy przejęli portal lokalnej redakcji i sparaliżowali jego pracę! Sytuację mogą uratować jedynie młodzi informatycy z Polski, Czech i Słowacji. To scenariusz gry "CyberTron," która odbyła się dzięki wspólnej inicjatywie Politechniki Wrocławskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Gra, prowadzona w języku angielskim, stanowi cykl zespołowych gier sprawdzających umiejętności informatyczne oraz zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, które mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.
Część informatyczno-programistyczna odbywa się w Strefie Kultury Studenckiej i składa się z kilku zadań typu CTF (capture the flag). Zawodnicy w międzynarodowych zespołach składających się z 4-5 osób mają do dyspozycji stanowiska komputerowe, na których muszą pokonywać kolejne przeszkody i zdobywać „flagi”.
Eliminacje do kolejnej edycji konkursu przeprowadzono tuż przed wakacjami 2023r., a do finału zakwalifikowało się łącznie 24 uczniów, w tym dziesięciu z Polski, dziesięciu z Czech oraz czworo ze Słowacji. To dowód na to, że "CyberTron" jest wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu, przyciągającym młodzież z różnych krajów.
Nasz finalista - uczeń Zespołu Szkół w Strzegomiu - Kamil Lewandowski (student of Technical School in Strzegom) - były uczestnik konkursu Cybertron, odegrał istotną rolę jako mentor w przygotowaniu zadań do tegorocznej edycji wrześniowej. Jego zaangażowanie, razem z zaangażowaniem naukowców z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, studentów z Koła Naukowego White Hats oraz pracowników Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, a także piętnastu innych polskich mentorów, czyli graczy z poprzednich edycji, było niezmiernie cenne dla sukcesu tej innowacyjnej inicjatywy.
Profesor Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr, zaznaczył, że cyberbezpieczeństwo to jedna z najpopularniejszych dziedzin studiów na uczelni. "CyberTron" stanowi znakomitą okazję dla pasjonatów, którzy być może w przyszłości zostaną studentami Politechniki Wrocławskiej. Zachęcił również do sprawdzenia tegorocznych zadań dostępnych pod tym linkiem:
https://git.e-science.pl/cybertron/zadania2023/cybertron2023/-/blob/master/README.md
Źródło: Politechnika Wrocławska we Wrocławiu:
Wersja polska: https://wit.pwr.edu.pl/aktualnosci/gra-o-cybertron
Wersja angielska: https://wit.pwr.edu.pl/en/news/cybertron
Program gry: https://wit.pwr.edu.pl/aktualnosci/gra-o-cybertron/program-i-mapa-6.html