Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
Młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu, dzięki zaangażowaniu nauczycielki języka niemieckiego Haliny Fitas, od dwóch tygodni uczestniczy w stażach zagranicznych w Londynie, realizując projekt „Praktyka zawodowa ponad granicami kluczem do sukcesu na rynku pracy”, współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Piętnastoosobowa grupa uczniów z klasy trzeciej Technikum Ekonomicznego i Informatycznego odbywa trzytygodniowe bezpłatne praktyczne kształcenie zawodowe w Londynie. Przed wyjazdem za granicę młodzież uczestniczyła w spotkaniach kulturowo-europejskich, zajęciach językowych oraz w zajęciach z psychologii, przygotowujących ich do egzystencji w multikulturowym środowisku pracy. Efekty wypracowane w fazie przygotowawczej projektu będą wykorzystane przez uczniów klas młodszych i przyszłych stażystów przy realizacji projektu w roku szkolnym 2016/2017, ponieważ Zespół Szkół w Strzegomiu aplikuje o kolejne dofinansowanie staży zagranicznych.
Londyńskie firmy informatyczne oraz instytucje związane z działalnością ekonomiczno-handlową postawiły młodzieży wysoko poprzeczkę w zakresie umiejętności językowych, jednakże po odbytym tygodniowym kursie języka angielskiego w ADC College uczestnicy stażu sprostali wszelkim wymogom stawianym przez pracodawców. Do zadań młodzieży w Wielkiej Brytanii należy między innymi: sporządzanie planów marketingowych przedsiębiorstw, wycena towaru i planowanie akcji promocyjnych, ponadto obsługa interesantów i załatwianie bieżących spraw firmy. Informatycy wykonują zadania w zakresie: programowania, prezentacji grafiki komputerowej czy też projektowania stron internetowych, zgodnych ze specyfiką miejsca odbywania praktyki zawodowej.
Pobyt w Londynie jest bardzo cenny również ze względu na bogaty program kulturowy. Praktykanci pod opieką pani Haliny Fitas w każdej wolnej chwili przemierzają metropolię wzdłuż i wszerz, odwiedzając między innymi: Buckingham Palace z ogrodami królewskimi, London Eye, M&M World, Camden Town, Trafalgar Square z Galerią Narodową, Greenwich, Canary Wharf i wiele innych miejsc, których nie sposób wymienić. Młodzież mieszka u Londyńskich rodzin goszczących na terenie całego miasta, skąd samodzielnie musi dojeżdżać na miejsce praktyk. Jest to świetna okazja do rozwoju zarówno zdolności interpersonalnych jaki i podniesienia umiejętności językowych.
Uczestnicy projektu twierdzą, że praktyka zagraniczna, to niepowtarzalne doświadczenie niosące ze sobą nowe umiejętności, kształtujące światopogląd, otwierające nowe możliwości i dające wiele wiary w siebie. Na koniec rozważań jednak zgodnie wypowiadają słowa: „ Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu”. A zatem za tydzień, 23 kwietnia wyruszą w podróż powrotną z lotniska Londyn Stansted do Wrocławia z bagażem niezapomnianych wrażeń.