Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
W piątek 06.12.2024 r. w Zespole Szkół w Strzegomiu klasy TGO świętowały Dzień Górnika.
Na uroczystość „Barbórki 2024” zostali zaproszeni: przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Świdnickiego, górnicy, skalnicy, przedstawiciele branży kamieniarskiej, przedsiębiorcy regionu strzegomskiego i miasta Strzegomia. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Grzegorz Stawarz - Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Krzysztof Kalinowski - Burmistrz Strzegomia, Andrzej Skoneczny - Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu, Joanna Białek - Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Instytut Nauk Geologicznych, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Uniwersytet Wrocławski, Katarzyna Łuszcz - Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Krzysztof Skolak - Przyjaciel Szkoły, Stanisław Sitarz - Honorowy Prezes Polskiego Związku Kamieniarstwa, Antoni Larczyński, członek Władz Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Bogusław Skolak - Przyjaciel Szkoły, Ryszard Chęciński - Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Jan Łobodziec - Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, Ewa Lipińska – „Impekstir” Kopalnia Granitu w Strzegomiu, a także Jerzy Zysk - przedstawiciel branży kamieniarskiej - Przyjaciel Szkoły.
W tym roku czternaste obchody „Dnia Górnika” w Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu z kilku powodów były inne niż zwykle. Po pierwsze, na nasze spotkanie przybył św. Mikołaj, który bardzo zaskoczony zastanymi obchodami poczęstował lizakami wszystkich uczestników, zaśpiewał piosenkę i poszedł dalej rozsiewać dobro i radość. Po drugie, Grzegorzowi Stawarzowi wręczono statuetkę „Przyjaciela Szkoły” i zaproszono go do znakomitego grona przyjaciół naszej szkoły. Po trzecie, Renata Dziurla i Jacek Sozański, nauczyciele zawodu, otrzymali nobilitację do „Prześwietnego Stanu Gwareckiego”, co było połączone z awansem na inżyniera górniczego II stopnia. Po czwarte Michał Firlej wręczył dyplomy i upominki ufundowane przez Polski Związek Kamieniarstwa dla uczestników II Konkursu Geologicznego, który odbył się w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kulminacyjną częścią barbórkowego spotkania, już po raz ósmy, był obrzęd „Skoku przez skórę”. Jest to górniczy zwyczaj mający na celu oficjalnie przyjąć młodych adeptów w górniczy stan. Tym razem dziewięciu uczniów z klasy 5EG, tj.: Natalia Bojczuk, Mateusz Gałka, Tomasz Górski, Malwina Juszczak, Witold Komornicki, Krystian Lusa, Paweł Pichowicz, Kacper Ślęzak i Mateusz Tekiela, stanęło do uroczystego wstąpienia w szeregi braci górniczej. Do pasowania zaproszono: Lisa Majora – Michała Firleja, Promotora – Katarzynę Łuszcz oraz Starą Strzechę Bractwa Gwareckiego: Antoniego Larczyńskiego i Bogusława Skolaka. Młode lisy prosili o wstąpienie w szeregi górników, jak i przyrzekali: "(...) na honor naszej szkoły, wiernie stać na straży godności stanu górniczego, stać karnie w szeregach polskich górników". Po ceremonii „skoku przez skórę”, każdy z adeptów otrzymał pamiątkową nobilitację i symboliczną granitową kostkę. Całej górniczej ceremonii pasowania towarzyszył śpiew uczniów pieśni górniczych. Cały obrzęd był doniosłym elementem podkreślenia pięknej górniczej tradycji. W przygotowanej prezentacji multimedialnej pokazano tradycje górnicze i aktywne działania TGO w Strzegomiu w okresie 15 lat istnienia tego kierunku (obecnie jedynego w całej Polsce), ich wyjazdy przedmiotowe, zaangażowanie w szkolną i lokalną działalność. Na koniec programu artystycznego Robert Wójtowicz - dyrektor szkoły, wręczył wszystkim gościom podziękowania za przybycie i wzajemną współpracę. Po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Elementem towarzyszącym były różne zabawy górnicze, a przy tym rywalizacja klas górniczych o przechodni „Puchar Barbórkowy”, którą po paru konkurencjach wygrała klasa 5EG. Zaangażowanie i zabawa uczniów była nieoceniona. Był również czas na słodki poczęstunek, śpiewanie piosenek górniczych. Nie zabrakło także akcentu tanecznego i zabawy przy dybach - górniczym straszaku dla tych, którzy splamiliby honor przyszłego górnika.
Uroczystość debiutancko poprowadzili przedstawiciele klas technikum górnictwa odkrywkowego: Nikola Kubicka i Antoni Pasternak. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwali nauczyciele: Renata Dziurla, Michał Firlej, Renata Świderska, Jacek Sozański, Monika Ulanicka -Białek oraz Katarzyna Zator.
Dobre humory i biesiadna atmosfera towarzyszyły wszystkim uczestnikom podczas celebrowania tegorocznej „Barbórki” w Zespole Szkół w Strzegomiu.