Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
Jak wygląda współczesny świat? Dlaczego niektóre miejsca na świecie się rozwijają, a inne nie mogą się podnieść z klęski biedy, niedożywienia i konfliktów? Dlaczego problemy ludzi żyjących na drugiej półkuli są dla nas istotne oraz dlaczego nasze decyzje mają na nich wpływ? Fundacja "Centrum im. profesora Bronisława Geremka" we współpracy z Fundacją Orange rozpoczęła trzecią edycję programu na temat edukacji globalnej. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań edukacją globalną w środowisku szkolnym.
Młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu rozpoczęła udział w pogłębianiu tego zagadnienia i szukaniu odpowiedzi w ramach projektu „Nasz Świat”. Trzyosobowa drużyna w składzie: Urszula Kowalak, Emilia Stempin i Dominik Baumel wraz z opiekunem projektu panią Renatą Dziurlą, złożyła wniosek i po raz trzeci zakwalifikowała się do programu. Program ten realizowany będzie w Pracowni Orange, mieszczącej się w Zespole Szkół w Strzegomiu.
III edycja programu jest zaplanowana na okres od października 2015 roku do czerwca 2016 roku, z trzema zjazdami w Warszawie (kolejny zjazd w styczniu 2016 r.).
Pierwsze spotkanie wyjazdowe odbyło się w Warszawie w dniach 23-25 października 2015 r. Ta część poświęcona była warsztatom zapoznawczym, w trakcie których dokonano wprowadzenia do projektu „Nasz świat" i do tematyki „edukacji globalnej” - wspólnym i osobno dla nauczycieli i uczniów. Dodatkowo program spotkania obejmował spotkanie z uchodźczynią z Czeczeni - Sacitą Khumaidovą, która zapoznała uczestników ze swoimi przeżyciami z wojny oraz ze specyfiką nagłej, wymuszonej zmiany miejsca zamieszkania. Po zakończeniu zajęć młodzież wraz z opiekunami miała możliwość na zwiedzanie Starego Miasta Warszawy oraz Łazienek. W sobotę wieczorem zorganizowano również wyjście do Teatru Polskiego na spektakl pt. "Zemsta" w gwiazdorskiej obsadzie, m. in.: Daniel Olbrychski, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski. Wrażeń z wyjazdu jest mnóstwo.
Kolejne trzy spotkania, do stycznia 2016 roku, a następnie do maja 2016 roku, będą zajęciami przeprowadzonymi on-line w formie videokonferencji. Za pośrednictwem Internetu w Pracowni Orange drużyna ZS w Strzegomiu będzie łączyła się z pozostałymi 7 Pracowniami z Polski. Prowadzący - pan Robert Łuczak z Warszawy, będzie zdalnie moderował spotkania nt. edukacji globalnej. Oprócz spotkań on-line, na potrzeby programu przygotowany zostanie moduł e-learningowy, w którym będą dostępne wszystkie materiały i który będzie stanowił platformę komunikacji dla uczestników.
Zwieńczeniem projektu będzie podsumowujące, stacjonarne spotkanie w czerwcu 2016 roku, które odbędzie się w Fundacji "Centrum im. profesora Bronisława Geremka" w Warszawie.