Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zespół Szkół w Strzegomiu ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom sekretariat@zsstrzegom.pl (74)6494870

Zespół Szkół w Strzegomiu

"Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia"

 

 


Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu już od dwunastu lat
świętuje „Dzień Górnika”. W tym roku po raz pierwszy wzięli udział w spotkaniu przyszli "kamieniarze" - uczniowie z Branżowej Szkoły I stopnia.

Na uroczystość "Barbórki 2022" zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Świdnickiego, górnicy, skalnicy, pracownicy branży kamieniarskiej, przedsiębiorcy regionu strzegomskiego i miasta Strzegomia. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Piotr Fedorowicz - Starosta Świdnicki, Zygmunt Worsa - Wicestarosta Świdnicki, Grzegorz Stawarz - Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w    Świdnicy, Tomasz Marczak - zastępca Burmistrza Strzegomia, Bogusław Skolak, Ryszard Chęciński, Antoni Larczyński, Stanisław Sitarz - członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Katarzyna Łuszcz - Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego "KWARC" w Kostrzy, Andrzej Misek - Prezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Grzegorz Chęciński - Dyrektor Zarządzający "GRANIT" Strzegom S.A. i Zenon Kaszub - sztygar strzałowy, Michał Firlej - właściciel firmy "STONE CONSULTING" w Strzegomiu, Danuta Szyszka - doktor inżynier Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Jerzy Zysk - Rzeźbiarz Kamienia, Paweł Gołąb - Firma "KRYSTIAN", Ryszard Goliński - Kopalnia Granitu "WEKOM" w Strzegomiu, Kamila Witkowska-Bobowska - Przewodnicząca Rady Rodziców.

Po dwu letniej przerwie, już po raz piąty, oficjalną częścią barbórkowego spotkania był obrzęd „Skoku przez skórę”. Jest to górniczy zwyczaj mający na celu oficjalnie przyjąć młodych adeptów w górniczy stan. Tym razem jedenastu uczniów z klasy 4EGg stanęło do uroczystego wstąpienia w szeregi braci górniczej. Do pasowania zaproszono: Lisa Majora - Katarzynę Łuszcz, Promotora - Grzegorza Chęcińskiego, Starą Strzechę Bractwa Gwareckiego: Bogusława Skolaka, Ryszarda Chęcińskiego, Antoniego Larczyńskiego, Stanisława Sitarza i Zenona Kaszuba. Młode lisy w całym scenariuszu prosili o wstąpienie w szeregi górników, jak i przyrzekali: "(...) na honor naszej szkoły, wiernie stać na straży godności stanu górniczego, stać karnie w szeregach polskich górników". Po ceremonii „Skoku przez skórę” każdy z adeptów otrzymał pamiątkową nobilitację i symboliczną granitową kostkę. Cały obrzęd był doniosłym elementem podkreślającym piękno tej górniczej tradycji.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej, w czasie tej podniosłej uroczystości, pokazano tradycje górnicze i aktywne działania TGO w czasie 13 lat istnienia kierunku, ich wyjazdy przedmiotowe, zaangażowanie w szkolną i lokalną działalność. Na koniec Robert Wójtowicz - dyrektor szkoły - wręczył wszystkim gościom podziękowania za przybycie i wzajemną współpracę. Po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Był czas na słodki poczęstunek, śpiewanie piosenek górniczych m.in. ze słowami pod region lokalny: „Ja, dolnośląski pieron spod Strzegomia, wydobywam granit każdego dnia”, nie zabrakło również akcentu tanecznego i zabawy przy dybach - górniczym straszaku dla tych, którzy splamiliby honor przyszłego górnika.

Uroczystość poprowadzili przedstawiciele klas technikum górnictwa odkrywkowego: Natalia Bojczuk, Ewa Lipińska, Kornel Dmetrarz i Adam Kiełbasa. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwali wychowawcy klas górniczych: Renata Dziurla, Elżbieta Milańczyk, Jacek Sozański i    Henryk Zator.

Biesiadnej atmosferze towarzyszyły dobre humory wszystkich uczestników kolejnego wspólnego świętowania 4. grudnia w Zespole Szkół w Strzegomiu.


Kamera: Strzegom, Rynek.

Pogoda: Strzegom.

STATYSTYKI od 17.V.2022

0340701
DzisiajDzisiaj99
WczorajWczoraj1211
W tym tygodniuW tym tygodniu4498
W tym miesiącuW tym miesiącu21900
Wszystkich wizytWszystkich wizyt340701
Twoje IP: 44.192.44.30
Zalogowanych teraz: 3
Gości online: 52


SSID:
OSE_INTERNET

hasło:
OSE@int3rnet
Certyfikaty SSL i instrukcje:
ose.gov.pl/certyfikaty-ose

.: ADRES I KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STRZEGOMIU
ul. Krótka 6
58-150 Strzegom
powiat: świdnicki
województwo: dolnośląskie

Sekretariat - (74) 649 48 70
sekretariat@zsstrzegom.pl

Księgowość - (74) 649 48 80
ksiegowosc@zsstrzegom.pl

Adres ESP (skrytki ePUAP)
/ZS_Strzegom
lub
/ZS_Strzegom/SkrytkaESP

NASZ
OFICJALNY KANAŁ

Google Maps:
50.958906,16.3430979

.: PROJEKTY

Szkoła uczestniczy w projektach

"Dlatego TU mieszkam"

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"
współfinansowanym ze środków
Unii Europejskiej

w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego

Modernizacja Kształcenia Zawodowego EFS

Staże i praktyki zagraniczne
dla osób kształcących się i szkolących zawodowo

Realizacja Programu Ekologicznego pt.
„Rozumiem i wdrażam zrównoważony rozwój w Gminie Strzegom”
w Zespole Szkół w Strzegomiu


Copyright © 2024 Zespół Szkół w Strzegomiu Rights Reserved.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.