Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zespół Szkół w Strzegomiu ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom sekretariat@zsstrzegom.pl (74)6494870

Zespół Szkół w Strzegomiu

"Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia"

 

 


Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu już od trzynastu lat świętuje „Dzień Górnika”. Na uroczystość „Barbórki 2023” zostali zaproszeni: przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Świdnickiego, górnicy, skalnicy, przedstawiciele branży kamieniarskiej, przedsiębiorcy regionu strzegomskiego i miasta Strzegomia.

W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Zygmunt Worsa - Wicestarosta Świdnicki, Grzegorz Stawarz - Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Zbigniew Suchyta - Burmistrza Strzegomia, Krzysztof Skolak - Prezes Polskiego Związku Kamieniarstwa, Stanisław Sitarz - Honorowy Prezes Polskiego Związku Kamieniarstwa, Jan Łobodziec - Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, Jacek Major - Wiceprezes Zarządu Fundacji „Bazalt” w Strzegomiu, Antoni Larczyński, członek Władz Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Andrzej Misek - Dyrektor Przedsiębiorstwa Wydobywania, Przerobu i Sprzedaży Kamienia Budowlanego KWARC Sp zo.o., Zenon Kaszub - sztygar strzałowy, Danuta Szyszka - Doktor Inżynier Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, a także Jerzy Zysk, Roman Piech, Mariusz Kiełbasa - przedstawiciele branży kamieniarskiej.

Już po raz siódmy, oficjalną częścią barbórkowego spotkania był obrzęd „Skoku przez skórę”. Jest to górniczy zwyczaj mający na celu oficjalnie przyjąć młodych adeptów w górniczy stan. Tym razem dziewięciu uczniów klasy z 5EGp stanęło do uroczystego wstąpienia w szeregi braci górniczej. Do pasowania zaproszono: Lisa Majora - Andrzeja Miska, Promotora - Zenona Kaszuba, Starą Strzechę Bractwa Gwareckiego: Antoniego Larczyńskiego i Stanisława Sitarza. Młode lisy prosili o wstąpienie w szeregi górników, jak i przyrzekali: "(...) na honor naszej szkoły, wiernie stać na straży godności stanu górniczego, stać karnie w szeregach polskich górników". Po ceremonii „skoku przez skórę”, każdy z adeptów otrzymał pamiątkową nobilitację i symboliczną granitową kostkę. W tym roku tej górniczej ceremonii po raz pierwszy towarzyszył „mini szkolny chór”, który śpiewał pieśń górniczą podczas pasowania. Cały obrzęd był doniosłym elementem podkreślenia pięknej górniczej tradycji.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej pokazano tradycje górnicze i aktywne działania TGO w czasie 14 lat istnienia kierunku, ich wyjazdy przedmiotowe, zaangażowanie w szkolną i lokalną działalność. Na koniec programu artystycznego Robert Wójtowicz - dyrektor szkoły, wręczył wszystkim gościom podziękowania za przybycie i wzajemną współpracę. Po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Nowością w tegorocznym spotkaniu były różne zabawy górnicze, a przy tym rywalizacja klas górniczych o przechodni „Puchar Barbórkowy”, którą po czterech konkurencjach wygrała klasa 5EGp. Zaangażowanie i zabawa uczniów była ogromna.

Był również czas na słodki poczęstunek, śpiewanie piosenek górniczych m.in. ze słowami pod region lokalny: Ja, dolnośląski pieron spod Strzegomia, wydobywam granit każdego dnia…” jak również odśpiewanie „Górniczego walczyka”. Nie zabrakło również akcentu tanecznego i zabawy przy dybach - górniczym straszaku dla tych, którzy splamiliby honor przyszłego górnika.

Uroczystość poprowadzili przedstawiciele ostatniej klasy technikum górnictwa odkrywkowego: Ewa Lipińska i Adam Kiełbasa. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwali nauczyciele: Renata Dziurla, Michał Firlej, Jacek Sozański, Renata Świderska oraz Henryk Zator.

Biesiadna atmosfera towarzyszyła dobrym humorom wśród wszystkich uczestników kolejnego wspólnego świętowania 4. grudnia w Zespole Szkół w Strzegomiu.

Kamera: Strzegom, Rynek.

Pogoda: Strzegom.

STATYSTYKI od 17.V.2022

0246582
DzisiajDzisiaj44
WczorajWczoraj699
W tym tygodniuW tym tygodniu743
W tym miesiącuW tym miesiącu2476
Wszystkich wizytWszystkich wizyt246582
Twoje IP: 3.236.223.106
Zalogowanych teraz: 0
Gości online: 1


SSID:
OSE_INTERNET

hasło:
OSE@int3rnet
Certyfikaty SSL i instrukcje:
ose.gov.pl/certyfikaty-ose

.: ADRES I KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STRZEGOMIU
ul. Krótka 6
58-150 Strzegom
powiat: świdnicki
województwo: dolnośląskie

Sekretariat - (74) 649 48 70
sekretariat@zsstrzegom.pl

Księgowość - (74) 649 48 80
ksiegowosc@zsstrzegom.pl

Adres ESP (skrytki ePUAP)
/ZS_Strzegom
lub
/ZS_Strzegom/SkrytkaESP

NASZ
OFICJALNY KANAŁ

Google Maps:
50.958906,16.3430979

.: PROJEKTY

Szkoła uczestniczy w projektach

"Dlatego TU mieszkam"

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"
współfinansowanym ze środków
Unii Europejskiej

w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego

Modernizacja Kształcenia Zawodowego EFS

Staże i praktyki zagraniczne
dla osób kształcących się i szkolących zawodowo

Realizacja Programu Ekologicznego pt.
„Rozumiem i wdrażam zrównoważony rozwój w Gminie Strzegom”
w Zespole Szkół w Strzegomiu


Copyright © 2024 Zespół Szkół w Strzegomiu Rights Reserved.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.